Harold Wardle Mixed Pairs July 6th

Eight pairs entered and played in 2 leagues.
League 1
A Barbara and Richard Shearstone
B Liz and Ray Isherwood
C Judith and Peter Hubberstey
D Carlene Clark and Doug Bucknall

A v B 6 - 8, A v C 11 - 4, A v D 10 - 7, B v C 10 - 3, B v D 10 - 5, C v D 5 - 13

X

A

B

C

D

Pts

Diff

A

X

6-8

11-4

10-7

4

8

B

8-6

X

10-3

10-5

6

14

C

4-11

3-10

X

5-13

0

-22

D

7-10

5-10

13-5

X

2

0

League 2
E Barbara and John Stratford
F Stewart and Mary Banks
G Ellen and Michael Hill
H Maureen Rushton and Colin Firbank
E v F 9-8, E v G 11-4, E v H 7-3, F v G 7-7, F v H 21-3, G v H 6-7

X

E

F

G

H

Pts

Diff

E

X

9-8

11-4

7-3

6

12

F

8-9

X

7-7

21-3

3

17

G

4-11

7-7

X

6-7

1

-8

H

3-7

3-21

7-6

X

2

-21

Final Liz and Ray Isherwood v Barbara and John Stratford 9 - 7

Men's Pairs July 6th

Four pairs entered and played in a league.

A Colin McClorry and Brian Earwaker
B Barrie Griffiths and Joshua Earwaker
C Alan Brooks and Roger Derry
D Jack Hailwood and Paul Jones
A v B 9-8, A v C 11-7, A v D 4-16, B v C 11-7, B v D 7 - 9, C v D 5 - 10

X

A

B

C

D

Pts

Diff

A

X

9-8

11-7

4-16

4

-7

B

8-9

X

11-7

7-9

2

1

C

7-11

7-11

X

5-10

0

-13

D

16-4

9-7

10-5

X

6

19

The League was won by Jack Hailwood and Paul Jones.

Club Competitions

Ladies' Singles
Four ladies have entered and will play in a league. The top 2 will play in the final.

A Barbara Shearstone
B Ellen Hill
C Barbara Stratford
D Carlene Clark
C v A 21 -12

Men's Singles

First Round - Play by July 15th

B. Griffiths lost to B. Earwaker
P. Jones beat S. Starbuck
J. Hailwood beat M. Bates
A. Brooks beat D. Tebbutt
V. Curtis v J. Starbuck
R. Isherwood beat R. Guyler
D. Slee lost to C. Firbank
R. Shearstone lost to I. Forsey

2-Wood

First Round - Play by July 15th

R. Guyler lost to B. Griffiths
R. Shearstone lost to A. Brooks
R. Isherwood lost to P. Jones
M. Bates lost to C. Firbank
D. Mee v D. Slee
V. Curtis v S. Starbuck
P. Ratcliffe beat I. Forsey
J. Hailwood lost to R. Eaton

Mary Hazell Handicap

First Round - Play by July 15th

J. Hailwood (12) beat D. Tebbutt (10)
D. Slee (13) beat J. Starbuck (9)
D. Bucknall (12) beat B. Earwaker (10)
R. Shearstone (10) lost to R. Guyler (11)
P. Jones (12) beat D. Mee (12)
C. Firbank (13) beat V. Curtis(10)
A. Brooks (13) lost to S.Starbuck (13)
C. McClorry (10) beat B. Griffiths (12)

Percy Barsby

First Round - Play by July 30th

J. Stratford bye
D. Tebbutt v J. Starbuck
I. Forsey v R. Shearstone
R. Guyler v B. Earwaker

Veterans

First Round - Play by July 30th

J. Hailwood bye
S. Banks v B. Earwaker
R. Eaton v C. Firbank
D. Bucknall v T. Rushton

Open Pairs

Second Round - Play by August 5th

B. Griffiths and D. Bucknall v M. Banks and J. Hailwood
B. Shearstone and J. Mozley conceded to P. Ratcliffe and D. Slee
S. Banks and R. Isherwood v D. Tebbutt and R. Shearstone
M. Bates and D. Mee v C. Firbank and V. Curtis

Thea Reid Competition 2019 May 11th and June 22nd

24 players entered in 6 teams

Team A R. Eaton, J. Whale, B. Griffiths, J. Mozley
Team B R. Shearstone, B. Shearstone, D. Slee, R. Derry
Team C B. Stratford, J. Stratford, C. McClorry, B. Thomas
Team D M. Bacon, K. Marriott, C. Gibson, C. Firbank
Team E L. Isherwood, R. Isherwood, V. Curtis, R. Guyler
Team F M. Hill, E. Hill, J. Hailwood, D. Bucknall

Results on May 11th
A v B 10 – 16, C v D 9 – 22, E v F 17 - 9
A v C 7 – 20, B v E 17 – 15, D v F 20 - 17
Results on June 22nd
A v D 6 - 20, B v F 20 - 6, C v E 8 - 15
A v E 19 - 14, B v D 12 - 13, C v F 13 - 14
Remaining games A v F, B v C, D v E

Team

P

W

D

L

P

F

A

D

4

4

0

0

8

75

44

B

4

3

0

1

6

65

44

E

4

2

0

2

4

61

53

C

4

1

0

3

2

50

58

F

4

1

0

3

2

46

70

A

4

1

0

3

2

42

70

Club Finals Day September 8th 2018

Ladies' Singles
IMG 1104
Barbara Stratford 19 Barbara Shearstone 21

Gents' Singles
IMG 1107

D. Slee 13 S. Starbuck 21
Open 2-wood singles
IMG 1108

R. Isherwood 17 D. Slee 14

Mary Hazell Open Handicap

IMG 1109

S. Starbuck 2 v A. Brooks 1

Percy Barsby Novice Singles
IMG 1106

S. Starbuck 21 J. Stratford 2

Bill & Mary Walker Veterans' Trophy
IMG 1105

J. Hailwood 2 D. Bucknall 14

Leslie Lowndes Open Pairs
IMG 1103

B. Shearstone & C. Firbank 12 A. Brooks & D. Bucknall 21

End of Season League

Teams
A – M. Hill, B. Eaton, R. Shearstone, J. Whale, P. Ratcliffe, R. Guyler
B – E. Hill, R. Eaton, V. Curtis, P. Clark, C. McClorry
C – C. Gibson, C. Clark, B. Stratford, A. Oxley, D. Bucknall
D – B. Shearstone, P. Hill, J. Stratford, C. Firbank, T. Hudson, B. Griffiths

Results

A v B 8 - 21,C v D 6 - 23 A v B 13 -12 C v D 8 - 21
A v C 13 -12, B v D 15 - 12 A v C 20 - 10 B v D 21 - 17
A v D 10 – 14, B v C 21 - 9 A v D 17 - 12 B v C 16 - 14

Team

P

W

L

Points

Diff

B

6

5

1

10

33

A

6

4

2

8

0

D

6

3

3

6

22

C

6

0

6

0

-55


Club Trips August 11th

24 members entered the Club Trips. 8 teams played in 2 leagues.
A1 M. Bates, B. Eaton, D. Bucknall
A2 V. Curtis, A. Oxley, D. Slee
A3 M. Hill, E. Hill, P. Ratcliffe
A4 C. McClorry, L. Isherwood, B. Griffiths
B1 B. Simmons, B. Earwaker, C. Brown
B2 P. Hill, B. Stratford, A. Brooks
B3 J. Hailwood, D. Tebbutt, C. Firbank
B4 R. Eaton, J. Stratford, R. Isherwood
Results
A1 v A2 7 - 8, A3 v A4 6 - 1, A1 v A3 5 - 6, A2 v A4 2 - 6, A1 v A4 5 - 7, A2 v A3 2 - 8
B1 v B2 12 - 2, B3 v B4 10 - 10, B1 v B3 5 - 3, B2 v B4 4 - 7, B1 v B4 3 - 7, B2 v B3 8 - 2

Semi-finals
A3 v B1 6 - 9, B4 v A4 14 - 5

Final B1 v B4 5 - 7

The Tournament was won by John Stratford, Ray Isherwood and Richard Eaton.
Trips 2018 2

Harold Wardle Pairs Trophy July 7th
4 Pairs entered and played in a league
A Barbara and John Stratford
B Liz and Ray Isherwood
C Jill Barrett and Colin Firbank
D Barbara and Richard Shearstone
A v B 5- 9, C v D 9 - 8
A v C 5 - 6, B v D 5 - 6
A v D 12 - 4, B v C 14 - 6
The Trophy was won by Liz and Ray Isherwood
IMG 0603

Men's Pairs July 7th
2 pairs entered
Barrie Griffiths and Simon Starbuck beat Brian Simmons and Doug Bucknall
IMG 0602